The Total Cost Of 4 Baseballs Was $12, Whichnumber Sentence Could Be Used To Determine Thecost,B, Of Each Baseball?A. 412 =Bb. 4 + 8 = 12c. 12b= 4d. 1
The total cost of 4 baseballs was $12, Whichnumber sentence could be used to determine thecost,B, of each baseball?A. 412 =BB. 4 + 8 = 12C. 12B= 4D. 124 =B
Answer:
B = $12/4 or B = 12÷4
Step-by-step explanation:
Total baseballs ⇒ 4
Total cost of 4 baseballs ⇒ $12
Unit Cost or Cost per baseball ⇒ B
To find the unit cost B:
B = $12/4
or
B = 12÷4
Therefore:
B = $3 per baseball
Comments
Post a Comment