The Total Cost Of 4 Baseballs Was $12, Whichnumber Sentence Could Be Used To Determine Thecost,B, Of Each Baseball?A. 412 =Bb. 4 + 8 = 12c. 12b= 4d. 1

The total cost of 4 baseballs was $12, Whichnumber sentence could be used to determine thecost,B, of each baseball?A. 412 =BB. 4 + 8 = 12C. 12B= 4D. 124 =B

Answer:

B = $12/4  or   B = 12÷4

Step-by-step explanation:

Total baseballs ⇒ 4

Total cost of 4 baseballs ⇒ $12

Unit Cost or Cost per baseball  ⇒  B

To find the unit cost B:

B = $12/4

or

B = 12÷4

Therefore:

B = $3 per baseball


Comments

Popular posts from this blog

Action Plan: What Is The Title Of Your Study?

Ano Sa Iyong Palagay Ang Ekonomiks?

I Am An African Child By Echo Mcgreb